Projekt Uključi se !

Vrijeme provedbe 01.11. 2023.god. do 31.10. 2025.god.

Uključi se ! je trogodišnji program resocijalizacije s kojim se provodi psihosocijalna podrška liječenih ovisnika nakon završenog tretmana u terapijskoj zajednici ili penalnoj ustanovi te informiranje  o mogućnostima  školovanja i zapošljavanja, radi lakše prilagodbe u društvu s ciljem održavanja apstinencije i uspješne resocijalizacije.

Partneri u provedbi projekta su :

  • Zavod za javno zdravstvo Zadar –
    Služba za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti Zadar
  • Pučko otvoreno učilište Zadar
  • Pučko otvoreno učilište Procesor
  • Terapijska zajednica Mondo Nuovo

Korisnička skupina:

Ovisnici  o drogama koji su završili neki od programa rehabilitacije i odvikavanja od ovisnosti u Terapijskim zajednicama ili zatvorskom sustavu te ovisnici koji su u izvanbolničkom tretmanu i duže vrijeme stabilno održavaju apstinenciju i pridržavaju se propisanog načina liječenja.

Neizravni korisnici : obitelji, opća populacija građana, udruge i građanske inicijative, zdravstvene ustanove, volonteri, stručni suradnici, poslodavci

 

 Aktivnosti koje se provode kroz projekt su :

  • Socioterapijske grupe; grupe resocijalizacije

    Grupe će se održavati jednom tjedno (ponedjeljkom u 17:00 sati) u prostorijama udruge Porat. Na grupama svaki korisnik ima mogućnost da u okruženju povjerenja i međusobnog uvažavanja i prihvaćanja iznese eventualne probleme i poteškoće na koje nailazi, potraži savjet i podršku voditelja grupe, ali i ostalih korisnika. Podrška grupe učinkovito doprinosi procesu dugoročnog oporavka. Grupe resocijalizacije su dobrovoljne, orijentirane apstinenciji, pružaju emocionalnu podršku, zastupaju sustav vrijednosti pomoću kojih korisnici mogu pronaći smisao vlastitog postojanja.

  • Grupa samopomoći za žene liječene zbog problema ovisnosti o drogama

    Grupa će se održavati jednom tjedno (četvrtkom u popodnevnim satima) u prostorijama udruge Porat: Socio-terapijske grupe podrške i psihološkog osnaživanja za cilj imaju osnažiti žene liječene zbog problema ovisnosti o drogama kako bi bile u stanju otkriti svoje unutrašnje izvore snage, steći samopouzdanje, razviti zdrave mehanizme suočavanja, osvješćivanje zdravih i štetnih navika i usvajanje novih obrazaca ponašanja kroz djelotvornije zadovoljavanje potreba.
    U grupi svaka korisnica ima mogućnost da u okruženju povjerenja i međusobnog uvažavanja i prihvaćanja iznese eventualne probleme i poteškoće na koje nailazi, potraži savjet i podršku voditelja grupe, ali i ostalih korisnica. Grupa samopomoći je dobrovoljna, pruža emocionalnu podršku te je namijenjena ženama koje se zbog svojih iskustava s ovisnošću ili nasiljem kroz ovisnost bore sa osjećajem manje vrijednosti, nesigurnosti, bespomoćnosti kao žene ili kao majke.

  • Individualna psihološka potpora i savjetovanje

    Za korisnike udruge Porat, voditelj Savjetovališta nudi usluge individualne potpore, savjetovanja, a koja se odvija u prostorijama udruge Porat ili u prostorijama Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti Zadar. Aktivnost se provodi u partnerstvu sa Zavodom za javno zdravstvo Zadar i prema dogovorenom terminu s korisnikom. Promjene u napretku pratit će se kroz osobne kartone korisnika. Savjetovalište je namijenjeno i članovima njihovih obitelji kako bi ih se uključilo u proces oporavka i razvoja liječenog ovisnika te kako bi se razvio pozitivan odnos i komunikacija među njima. Također, korisnicima će na raspolaganju biti i SOS telefon dostupan 24 sata, 7 dana u tjednu preko kojeg će moći u hitnim slučajevima i situacijama krize razgovarati s voditeljem Savjetovališta i dobiti potrebnu pomoć.

  • Informiranje o Programu Resocijalizacije ovisnika o drogama Vlade RH; o mogućnostima školovanja / prekvalifikacije putem Savjetovališta

    Putem Savjetovališta udruge Porat liječeni ovisnici, u svakom trenutku, telefonski ili osobnim dolaskom u prostorije udruge, moći će dobiti sve potrebne informacije i info materijale (letci, brošure) kako se mogu uključiti u Projekt Resocijalizacije ovisnika o drogama Vlade RH. Također, dobit će savjete i praktičnu pomoć da se snađu i prilagode u novonastaloj situaciji. Nakon ispunjavanja Upitnika za ispitivanje interesa osoba ovisnih o opojnim drogama za doškolovanje, prekvalifikaciju i zapošljavanje, pomoći će se korisniku da stupi u kontakt s nositeljima Projekta resocijalizacije u skladu s Protokolom suradnje i postupanja mjerodavnih državnih tijela, ustanova i organizacija civilnog društva, te da prikupi potrebnu dokumentaciju i potvrde.

  • Organiziranje i provedba tečajeva strukovne izobrazbe i prekvalifikacije za liječene ovisnike

    Detektirat će se korisnici koji se žele uključiti u tečajeve strukovne izobrazbe i prekvalifikacije, a koje provodi Pučko otvoreno učilište Zadar i Pučko otvoreno učilište Procesor. Školovanje će se provoditi prema planu i programu učilišta za pojedino zanimanje. Cilj aktivnosti je da kroz obrazovanje liječenih ovisnika promičemo kulturu cjeloživotnog učenja, potičemo osobnu motivaciju pojedinaca za učenjem i stjecanjem novih kompetencija te za osobnim rastom i razvojem.

  • Pomoć pri zapošljavanju, edukativne radionice

    Kroz Edukativne radionice (6 radionica u trajanju od 2 sata) korisniku će se pomoći pri usvajanju osnovnih tehnika i metoda traženja posla, kako se služiti e-mailom, kako koristiti osnovne Microsoft Office alate, kako napisati molbu i životopis (Europass CV), kako putem internet pretraživača pronaći određeni pojam npr. slobodno radno mjesto za određeno zanimanje i kontakt podatke poslodavca. Uz to, pružit ćemo pomoć preporukama, posredovanjem pri zapošljavanju, te praktične savjete i radionice o uspješnoj prezentaciji poslodavcu. Radionice će se održati jednom tijekom trajanja programa.